Aukce s nerezervovanou cenou

Aukce, s nerezervovanou cenou je aukce, ve které není udána částka, za kterou by měl být prodej uskutečněn. Tedy je zboží prodávané nezávisle na ceně. Dalo by se říct, že u této aukce vidí prodejce větší příležitost na přilákání rozsáhlejšího počtu zájemců vzhledem k možné výhodné koupě.

Čím více se aukce zúčastní účastníků, tím je vyšší šance, že bude navýšen zisk, protože se zájemci budou snažit svými nabídkami překonávat. Položka může, ale nemusí, být prodána, i když se dosáhne nejvyšší nabídka, pokud prodejce stáhne svou položku z aukce, nebo jestli se rozhodne prodloužit trvání aukce na neurčito.

Samozřejmě, dle pravidel, které uvádí aukční systém, nebo pravidla ustanovené vyvolávačem a zákon by se to nemělo vstávat. Ani ojediněle. Jedná se o protiklad aukce s rezervovanou cenou, kde zboží nemusí být prodáno, pokud výše ceny nevyhovuje prodávajícímu.

Aukce s nerezervovanou cenou je poměrně dost častým jevem na aukčních webech. Minimální a maximální příhozy do aukce nejsou udány, a je tedy možné přihazovat po pěti, deseti nebo po padesáti, či sta korunách. Nejčastějšími objekty, které bývají vloženy do aukce, jsou různé části oblečení, hraček, nebo předmětů u kterých se majitelé nebojí, že by mohli získat méně peněz než by předpokládali.

Nabídky mohou zájemci pokládat přímo v aukční síni, nebo v případě elektronické aukce je mohou pokládat také elektronicky přes počítač. Přes počítač vidí nabídky nejen prodejce, ale i ostatní zájemci. I v tomto případě může být nastrčena „volavka“, která nadstaví vyšší cenu ve prospěch majitele předmětu.

Maximalizace zisku však nemusí být ani v tomto případě stoprocentní pro majitele. U aukce s rezervovanou cenou je minimální výnos zajištěn v případě zájmu aspoň jednoho zájemce. Účastník aukce, který podá nejvyšší nabídku, se může stát potencionálním vítězem, pokud majitel předmětu nerozhodne jinak.

 

Vyberte si také Váš hotový aukční systém k okamžitému nasazení.